Najwyższy człowiek świata

Mierzący 2m i 51 cm, Sultan Kösen, pobił rekord Guinessa jako najwyższy żyjący człowiek na świecie. W historii zanotowano i udokumentowano jedynie trzynastu mężczyzn, którzy mierzyli ponad 2m i 43 cm., jednak przypadek Sultana jest pierwszym od 20 lat.

Pan Kösen ma 28 lat i pochodzi z Turcji. Aktualnie mieszka z rodzicami, trzema braćmi i siostrą. Z powodu swojego dużego wzrostu nie mógł ukończyć szkoły, od czasu do czasu zajmuje się jednak uprawą roli, aby wspomóc finansowo swoją rodzinę. Przyczyną tak dużego wzrostu Sultana był guz uciskający przysadkę mózgową, powodując zbyt dużą produkcję hormonu wzrostu.

Najwyższy człowiek świata

Jak sam przyznaje, jest wiele zalet bycia wysokim. Sultan chętnie pomaga mamie wkręcać żarówkizawieszać firanki bez wspinania się na drabinę. Z drugiej strony jednak, niezwykle ciężko jest mu znaleźć odpowiednie ubrania albo zmieścić się do samochodu. Kiedy chodzi musi podpierać się laską, a zbyt długie stanie na nogach bardzo go męczy.

Jak każdy młody człowiek, Sultan lubi słuchać muzyki, oglądać filmy i grać na komputerze. Chciałby podróżować po całym świecie i w końcu znaleźć samochód, przystosowany do jego wzrostu. Przede wszystkim jednak, jego największym marzeniem jest się zakochać z wzajemnością!

Ponieważ ludzkie ciało ma tendencje do niewielkiego kurczenia i wydłużania się w zależności od pory dnia, sędziowie musieli trzykrotnie dokonywać pomiarów jego wzrostu.

Warto dodać, że Sultan jest też rekordzistą w kategorii na największa dłoń na świecie – 27,5 cm.

 

Największa stopa świata

Największa ręka świata

Najwyższym człowiekiem w historii był Robert Wadlow mierzący 272 cm. Na chwilę obecną, najwyższym nastolatkiem na świecie jest 18-letni Brenden Adams, Amerykanin mierzący 225,1 cm.

Osoby, które odwiedziły ten rekord, znalazły go szukając:

  • najwyższy człowiek świata
  • największy człowiek świata
  • najniższy człowiek świata
  • najwyzszy czlowiek swiata
  • najcięższy człowiek świata
  • najwyższy człowiek świata 2011
  • najwyższy człowiek na świecie
  • rekordy guinessa najwyższy człowiek świata
© 2010-2014 RekordyGuinessa.pl ,