Najstarszy człowiek świata nie żyje

We wtorek 4 grudnia 2012 swoje ostatnie tchnienie wydała pani Besse Cooper, lepiej znana, jako najstarsza osoba na świecie. Urodziła się 26 sierpnia 1897 roku i przeżyła dokładnie 116 lat i 100 dni!

Emerytowana nauczycielka i zapalona pasjonatka polityki odeszła cicho w swoim łóżku w domu opieki w miejscowości Monroe w stanie Georgia. Na kilka dni przed śmiercią zmagała się z ostrą grypą żołądkową, z której wykurowała się w poniedziałek. We wtorek poprosiła o wizytę fryzjerki oraz obejrzała świąteczny film. Kilka godzin później wystąpiły problemy z oddychaniem, które finalnie doprowadziły do jej zgonu.

Najstarszy człowiek świata nie żyje

„Ze świeżo ułożonymi włosami wyglądała, jakby wiedziała, że to są jej ostatnie chwile”, wypowiada się 77-letni syn pani Cooper.

Rodzina najstarszej kobiety na świecie uważała ją za niezwykle silną i inteligentną osobowość. Swoją pasję do nauki przełożyła na studia pedagogiczne na dzisiejszym uniwersytecie w stanie Tennessee. Uczyła najpierw w swoim rodzinnym mieście Sullivan County, a następnie w Monroe, do którego ze względów finansowych przeniosła się podczas I Wojny Światowej.

Poza zawodem nauczycielki, pani Cooper była także zapaloną działaczką polityczną. Usilnie popierała kobiety pragnące udzielać się w rządzie, a po wprowadzeniu 19. poprawki do konstytucji dającej prawo do głosowania zarówno mężczyznom, jak i kobietom, nigdy nie przegapiła szansy, aby oddać swój głos.

Przeżyła prawie 12 dekad, uwielbiała prace w ogródku, wiadomości telewizyjne oraz książki, które czytała namiętnie nawet pomimo silnie pogarszającego się wzroku.

Zanim Pani Besse Cooper stała się najstarszą osobą na świecie, rekord ten oficjalnie należał do Marii Gomes Valentin, która była o 48 dni od niej starsza. Brazylijka zmarła niestety w czerwcu 2011.

Pani Besse miała 4 dzieci, 12 wnuków i ponad tuzina prawnuków i pra-prawnuków.

Zapytana o sekret swojej długowieczności odpowiadała „Nie wtykam nosa w nieswoje sprawy i nie jadam Fast-foodów”.

Według Towarzystwa Gerontologicznego na świecie były łącznie tylko 22 osoby, które niezaprzeczalnie dożyły 115 lat i nieco ponad 75 osób, które dożyły 114 lat.

Zmarła Besse Cooper

Osoby, które odwiedziły ten rekord, znalazły go szukając:

  • najstarszy człowiek na ziemi
© 2010-2014 RekordyGuinessa.pl ,