Najmniejsze morza na świecie

1) Zatoka Kalifornijska (Ocean Spokojny) – część Pacyfiku rozpościerająca się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Meksyku  będąca najmniejszym morzem na świecie. Zajmuje powierzchnię 177000 kilometrów kwadratowych.

2) Zatoka Perska (Ocean Indyjski) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Oceanem Indyjskim, Iranem i Półwyspem Arabskim otrzymuje miano drugiego najmniejszego morza na świcie. Jej powierzchnia to 251000 kilometrów kwadratowych.

najmniejsze morza na świecie

3) Morze Żółte (Ocean Spokojny) – to trzecie najmniejsze morze na świecie o powierzchni 293960 kilometrów kwadratowych znajdujące się między Koreą i wybrzeżem chińskim.

4) Morze Bałtyckie – czwarte najmniejsze morze świata; zajmuje powierzchnię 377000 kilometrów kwadratowych.

5) Morze Północne – piąte najmniejsze morze na świecie zajmujące powierzchnię 427090 kilometrów kwadratowych.

6) Morze Czerwone (Ocean Indyjski) – morze śródlądowe będące częścią Oceanu Indyjskiego między Afryką a Półwyspem Arabskim to szóste najmniejsze morze na świecie. Jego całkowita powierzchnia to 438000 kilometrów kwadratowych.

7) Morze Czarne (Ocean Atlantycki) – wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego to siódme najmniejsze morze świata o powierzchni 452990 kilometrów kwadratowych.

8 ) Morze Andamańskie (Ocean Indyjski) – to ósme najmniejsze morze na świecie znajduje się pomiędzy Półwyspem Indochińskim a archipelagiem wysp:  Andamany, Nikobary i Sumatrą. Zajmuje powierzchnię 564880 kilometrów kwadratowych.

9) Morze Wschodniochińskie (Ocean Spokojny) – morze leżące między wybrzeżem chińskim a Wyspami Riukiu należącymi do Japonii to dziewiąte najmniejsze morze świata.  Jest częścią Oceanu Spokojnego, na południe od Morza Żółtego. Jego powierzchnia to 664590 kilometrów kwadratowych.

10) Zatoka Hudsona (Ocean Atlantycki) – dziesiąte najmniejsze morze na świecie; zatoka ta przez 8 miesięcy w roku jest pokryta lodem. Jej powierzchnia to 730120 kilometrów kwadratowych.

 

Osoby, które odwiedziły ten rekord, znalazły go szukając:

  • najmniejsze morze świata
  • największe morze świata
  • najmniejsze morze
  • Najmniejsze morze na świecie
  • morza wiata
  • najmniejsze jezioro świata
  • największe morza świata
  • morza świata
© 2010-2014 RekordyGuinessa.pl ,