Księga rekordów Guinessa 

Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) to publikacja wydawana co roku przez firmę Guinness, zawierająca potwierdzone i udokumentowane rekordy świata.

Pierwsza edycja księgi została wydana w 1955 roku przez browar Guinness, natomiast polska edycja ukazuje się od roku 1991.

Starsze nazwy Księgi rekordów Guinessa to:

  • Światowe rekordy Guinnessa (ang. Guinness World Records)
  • Księga światowych rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of World Records)

Jak jednak doszło do powstania księgi? Kto był jej autorem? Jaka jest prawdziwa historia Księgi Rekordów Guinnessa?

Sir Arthur Guinness i pierwszy browar – nazwa księgi

Arthur GuinnessHistorię tej niezwykłej publikacji zaczynamy już w XVIII wieku za sprawą Arthura Guinnessa. Ten urodzony 24 września 1725 roku w Irlandii mężczyzna odpowiedzialny jest  za powstanie Księgi Rekordów.

Urodzony w Celbridge (dzisiejsze Kildare) w Irlandii młody Arthur Guinness pracował dla arcybiskupa miasta Cashel, Dr Arthura Price’a, gdzie warzył piwo dla pracowników folwarku. Gdy w 1752 roku arcybiskut Price zmarł, zostawił młodemu Guinnesowi £100, które pozwoliły mu w 1756 roku na wydzierżawienie browaru w Leixlip.

Trzy lata w roku 1759 później Arthur Guinnes wział w dzierżawę na 9000 lat słabo prosperujący dubliński browar. W swoim czarnym, mocnym i gorzkim piwie rozsmakował całą Irlandię.

 

Sir Hugh Beaver i spór na temat ptaków – pomysł

Minęło prawie dwieście lat, a browar cały czas prężnie się rozwijał i zyskiwał na coraz większej popularności. Podczas polowania w roku 1951 w Irlandii w hrabstwie Wexford Sir Hugh Beaver (obecny dyrektor firmy Guinness) wdał się w dość zażarty spór na temat europejskich ptaków łownych. Podczas dyskusji próbowano ustalić, który ptak – siewka złota czy szkocka kuropatwa jest najszybszym łownym ptakiem Europy. Podobny spór miał jeszcze jakiś czas później, gdzie dyskutujące osoby spierały się o to, czy szybszy jest głuszec właściwy czy też złota siewka. W tym właśnie momencie narodził się pomysł na stworzenie książki, w której można by znaleźć informacje na takie właśnie pytania. Sir Hughan postanowił spisywać wyniku sporów i dyskusji, jakie toczyły się w pubach, a następnie wydawać je w formie książki.

Bracia McWhiter – pierwsze wydanie księgi rekordów

Ksiega rekordow Guinnessa 1955Kolejną ważną postacią, która w znaczący sposób przyczyniła się do postania Księgi Rekordów Guinnessa, był atleta Chriss Chatway, który pracował wówczas w Browarze Guinnessa Park Royal w Londynie. To właśnie Chatway znalazł pierwszych twórców i wydawców – bliźniaków Norrissa i Rossa McWhiter (sportowców, światowych reprezentantów Uniwerystetu w Oxford). Przy Fleet Street w Londynie bracia McWhiter założyli wspólnie agencję, zbierającą informacje i prowadzącą badania. Dostali oni także upoważnieni do zestawienia pierwszych rekordów, które miały się znaleźć w pierwszej księdze z rekordami.

Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinessa ukazało się na rynku 27 sierpnia 1955 roku, po roku wytężonej pracy i badań. „The Guinness Book of Records” zawierająca 198 stron już w okresie Świąt Bożego Narodzenia stała się bestsellerem i znalazła się w czołówce najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii.

 

Popularność Księgi Rekordów Guinessa

Od tamtych wydarzeń Księga Rekordów Guinness World Records™  stała się powszechnie rozpoznawalną marką, a jej wydawca zyskał pozycję lidera w gromadzeniu informacji na temat rekordowych wyczynów. Żadna inna organizacja na świecie, nie może poszczycić się zbieraniem, weryfikacją, autoryzacją i upowszechnianiem informacji o światowych rekordów, o porównywanym zasięgu, wiarygodności czy zasięgu regionalnym i tematycznym.

Zespół zbierający informacje do księgi ma swoje siedziby w Stanford w USA i w Londynie. Każdy wniosek o uznanie rekordu przechodzi dokładną weryfikację i musi być poparty szczegółową dokumentacją. Dla poszczególnych kategorii rekordów opracowane zostały odrębne regulaminy, których przestrzeganie ma bardzo istotne znaczenie i decyduje o ewentualnym wpisie do Księgi Rekordów. Warto wspomnieć, iż baza danych zawiera wiele tysięcy rekordów, a publikacja zawiera jedynie kategorie i tematy, uznane przez specjalistów na najciekawsze.

Sama Księga Rekordów Guinnessa stała się zjawiskiem rekordowym. Księga z rekordami, która sprzedana została w ponad 100 milionach egzemplarzy, była wydana w 37 wersjach językowych i ukazuje się co roku w ponad 100 krajach, to prawdziwy bestseller wśród książek na świecie.

Osoby, które odwiedziły ten rekord, znalazły go szukając:

  • księga rekordów guinnessa
  • księga rekordów guinessa
  • rekordy guinesa
  • ksiega ginesa
  • księga rekordów guinnessa online
  • księga rekordów ginesa
  • ksiga rekordw guinnessa
  • księga rekordów guinesa
*
© 2010-2014 RekordyGuinessa.pl ,